top of page

O RASIE

 

Owczarek australijski został wyhodowany w USA. Na temat powstania rasy istnieje wiele teorii. Dokładnie nie wiadomo, jak przebiegało jej kształtowanie. Uważa się, że protoplastami aussie były owczarki przywożone przez osadników z różnych krajów, m.in. z Anglii. Na terenie Stanów Zjednoczonych dochodziło do wielu krzyżówek tych psów. Tak powstawała rasa spełniająca kryteria wszechstronnego psa pasterskiego i stróżującego. W XVIII wieku do zachodnich Stanów wraz z baskijskimi pasterzami z Australii dotarły nowe psy pasterskie. Część z nich wywodziła się od psów ze szczątkowym ogonem, zwanych "smihfield dog", i od collie o umaszczeniu merle. Te pieski średniego wzrostu, zwane "little blue dog", zrobiły wielkie wrażenie na amerykańskich farmerach. Zaczęto je krzyżować z rodzimymi owczarkami i nadano nazwę "owczarek australijski".

 

 

 

Owczarek australijski jest inteligentnym, średniej wielkości psem, odporny, wytrzymały, energiczny, o silnych instynktach pasterskich i pilnujących. Odważny, lojalny i przywiązany do właściciela jest doskonałym psem rodzinnym. Wykazuje silny instynkt psa stróżującego. Inteligentny, wszechstronny i podatny na szkolenie. 

Kochają być częścią codziennego zgiełku, będzie się starał przypodobać właścicielowi, dlatego szkolenie powinno być przyjemnością dla obu stron, pamiętajmy aby szkolenia nie przeprowadzać metodą siłową. Owczarek australijski może być psem miejskim i może mieszkać w mieszkaniu, o ile zapewni mu się odpowiednią dawkę ruchu lub zadań umysłowych. Bez wystarczającego psychicznego i fizycznego wysiłku mogą stać się nerwowe i destrukcyjne (zniszczone mieszkanie, ogródek)

 

Na pewno nie jest psem dla ludzi zapracowanych, niemających czasu.

TO NIE MASKOTKA Z MIŁYM FUTERKIEM.

Mimo instynktu stróżującego nie nadaje się do życia w kojcu (pies to zwierzę stadne)

Aussie bywają:

- szczekliwe, ale można tę cechę/wadę ograniczyć poprzez właściwe wychowanie

- we wzorzec rasy mają wpisaną nieufność wobec obcych, natomiast przy starannej socjalizacji możemy to zminimalizować jak i wyeliminować.

- większość z nich pilnuje swoich „zasobów” przed innymi psami

Owczarek australijski to wszechstronna, chętna do współpracy z człowiekiem rasa, sprawdzająca się w psich sporach ( flyball, rally-o, frisbee, agility, taniec z psem, obrona sportowa), grupach ratowniczych, kynnoterapii-dogoterapii, stróżowaniu i oczywiście pasieniu.

 

Zdrowy Owczarek australijski może żyć 15 lat.

Najczęstsze problemy zdrowotne:

• Zaćma wrodzona (może się ujawnić do 7-8 lat)         
• CEA (Collie Eye Anomaly) 
• Dysplazja biodrowa (HD) 
• Dysplazja łokciowa (ED)  
• Mutacja w genie MDR1 (nadwrażliwość na niektóre leki)

 

WZORZEC RASY http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/342.pdf

 

Jest to rasa, która nigdy nie pozwoli Ci się nudzić :-)

 

Umaszczenia 

Historia owczarka australijskiego
20191209_170913_002 (1).png
20191209_171011-crop.png
20191209_171053-crop (1).png
bottom of page